Eco-kerk

planting van Laudato-Si-boom

1 september 2026

 

 

Sinds 2015, het jaar dat paus Franciscus 1 september voor de katholieke kerk instelde als gebedsdag voor de zorg voor de schepping, komt er jaarlijks ergens in ons bisdom een groep mensen samen om de scheppingsperiode in te zetten met gebed én met het planten van een Laudato Si-boom. Dat was ook zo in de H. Hartkerk in Deurne, één van de gemeenschappen in de pastorale eenheid H. Christoffel, een geheel van zes parochies in Deurne, een in Berchem en een in Borgerhout. 

Het gebed werd voorgegaan door enkele pastores uit de pastorale eenheid. En omdat de scheppingsperiode al sinds 1989, op initiatief van de orthodoxe patriarch Dimitrios I van Constantinopel,  in vele andere christelijke kerken wordt gevierd, ging ook protestants dominee Kelly Keasberry mee voor. 

Ecokerk levert jaarlijks het inspirerende materiaal om de scheppingsperiode te vieren tussen 1 september en 4 oktober, feestdag die het overlijden in 1226 van H. Franciscus van Assisi herdenkt, dit jaar 800 jaar geleden. De campagneaffiche “Wie goed kijkt, komt thuis in het wonder” toont vier elementen, symbolen van zorg en verwondering: een achtergrond van bomen, een veldleeuwerik, een teunisbloem, en de H. Antonius van Padua, een tijdgenoot van Franciscus van Assisi en een heilige die bij ons aanroepen wordt om wat verloren ging terug te helpen vinden. Is onze band met de natuur niet teveel verloren gegaan?

De gebedsviering koos voor vier waarden, de vier kardinale deugden, die zeker ook de zorg voor de schepping een stevige boost kunnen geven: matigheid, voorzichtigheid, rechtvaardigheid en sterkte. Didier Vanderslycke, die de deugd van de voorzichtigheid toelichtte, stelde pertinent de vraag of we de voorbije decennia niet vooral onvoorzichtig zijn geweest. Hoe anders kan het gebeurd zijn dat we deze zomer ook dicht bij ons al zo fel worden geconfronteerd met droogte, met brand, met hittedoden, met uitputting en natuur die blijft verloren gaan. Sterkte als moed om steviger te gaan doen wat nodig is en hierbij de rechtvaardigheid niet vergeten; het is een mooie start van een sterker engagement voor de schepping.  

Dat werd symbolisch vastgelegd door in de voortuin bij de kerk een Laudato Si-boom te planten. Het werd een bijzondere perelaar. Op de stam, in twee takken aan het opgroeien, zijn twee soorten peren geënt. Voor de pastorale eenheid ook een symbool dat diversiteit mooi kan samengroeien. Nadat de gebedsvoorgangers de eerste grond aanbrachten rond de perelaar grepen ook de aanwezigen de kans om het boompje mee stevig te verankeren. Na een emmertje water strekten allen hun handen zegenend uit over het boompje met de wens dat het inderdaad mooi mag opgroeien en vruchten mag dragen, die gedeeld zullen worden met velen. 

Rita Boeren – Hieronder wat foto’s